ניתוחי להשמנת יתר בשיטה לפרוסקופית

השמנה היא מצב מטבולי, המתאפיין בעודף משקל עקב הצטברות שומן תת-עורי בגוף. אפשר  להגיע למצב זה בכל גיל, עבור גברים ונשים כאחד. השמנת יתר חולנית היא מצב קיצוני של השמנה, בו ההשמנה מהווה גורם סיכון למספר מחלות, במיוחד למחלות לב וסוכרת וכן לתופעות הנחשבות כמזיקות מבחינה בריאותית כמו יתר לחץ דם. השמנת יתר גורמת  להפרעה בתפקוד הלב, סתימת עורקים וורידים והקשחתם בשקיעת חומרים שומניים בדפנותיהם. מחקרים הוכיחו כי השמנה מהווה גורם גם סיכון לסרטן השד ומעי גס.

הכנות המרפאה

במסגרת המרפאת מבוצעת ההערכה מקפת של המועמד/ת לניתוח.
כדי ללמוד על מצב בריאותך הכללי יבוצעו: בדיקה גופנית, בדיקות מעבדה שונות , צילומים וסונאר בטן, שמטרתם לוודא שהניתוח אכן יכול להתבצע בבטיחות מקסימלית ושההשמנה אינה משנית למחלה אחרת בה ניתן לטפל ללא ניתוח.
דיאטה - הוכח שדיאטה דלת פחמימות בשבועות שקודמים לניתוח וירידה במשקל אפילו במספר ק"ג בודדים מורידה באופן ניכר את כמות השומן באברי הבטן , כמו הכבד, ומקילה על הכירורג לבצע את הניתוח בהצלחה וללא סיבוכים. אנו ממליצים על דיאטה ע"פ ההסבר של דיאטנית לקראת הניתוח.
בסיום העיבוד במסגרת המרפאה ואישור המועמד/ת לניתוח ע"י הועדה בריאטרית יהיה ניתן לקבוע סוג הניתוח ומעוד.
בחירת הניתוח נעשה על פי הנתונים הקליניים סוג אכילה מחלות ריקע. האופציות הניתוחיות יעלו ויסברו על ידי ביחד איתכם.
לפני השחרור יעבור המנותח הדרכה של דיאטנית והדרכת אחות.
כלכלה : לאחר כשלשה שבועות של כלכלה נוזלית בלבד מתחילים בהדרגה בכלכלה מוצקה, תחת הדרכה והשגחה של דיאטנית. בהמשך ניתן לאכול כלכלה מוצקה ללא קושי אך יש לאכול במנות קטנות, ללעוס היטב ולהפריד בין מוצק לנוזל.
מנותחים שמעמיסים בכוח כמויות מזון מעבר לנפח הפאוץ' יסבלו מהקאות ועם הזמן יגרמו להרחבת הפאוץ' וביטול של חלק ניכר מיתרונות הניתוח.

טיפול תרופתי: טיפול בנוגד קרישה שמוזרק מידי יום לתת עור ע"י המטופל או מי ממקורביו ע"פ הדרכה ע"י הצוות הסיעודי באשפוז . הטיפול למשך 3 חודשים ונועד להוריד את השכחות של קרישי דם בורידי הרגלים ותסחיף ראיתי. טיפול בסותרי חומצה למשך חודש ימים. נוגדי כאבים לתקופה הבתר ניתוחית.
חזרה לפעילות: לאחר השחרור חזרה הדרגתית לפעילות מלאה. ניתן לחזור לעבודה בתוך כשלושה שבועות מהניתוח.
מעקב לאחר הניתוח: נדרשות בדיקות תקופתיות של כירורג דיאטנית ובדיקות דם לצורך מעקב לאחר השינויים במשקל ושלילה של חוסר שיכול להיווצר בגורמים כמו ברזל, קלציום, וויטמינים שונים כמו
ו- 12B. המנותח יתבקש לשתף פעולה בשינויים בסגנון החיים, אופן האכילה ובדיקות רפואיות שונות.

המשקל: הרוב הגדול של המנותחים יורדים במהירות במשקלם לאחר הניתוח, לאחר כ 6-9 חודשים הירידה במשקל מואטת ולאחר כ 18-24 חודש המשקל מתייצב ואף עלול לעלות מעט.
הירידה הצפויה במשקל היא של כ 75% מהמשקל העודף. למשל גבר בגובה 1.8 שצפוי לשקול כ 80 ק"ג ומשקלו הוא 140 ק"ג צפוי לרדת למשקל של כ 90-95 ק"ג. או אישה בגובה 160 שצפויה לשקול כ 55 ק"ג ושוקלת 110 ק"ג צפויה לרדת לכ 65-70 ק"ג . כל ירידה מעבר לכך תלויה במטופל ותושג רק ע"י הקפדה יתרה על תזונה ואימון גופני.
מחלות רקע: מחלות רבות כמו סכרת, לחץ דם גבוה, קוצר נשימה לילי, הגבלה נשימתית במאמץ, כאבי מפרקים, עודף שומנים ו/או כולסטרול בדם ומחלת לב משתפרים מאוד ואף נעלמים כליל עם הירידה במשקל. שכיחותן של מחלות אחרות כמו סרטן יורדת במידה ניכרת.
בניתוחים להשמנת יתר, קיימים מספר סיכונים כגון דלקת ריאות, התפתחות קרישי דם ותסחיף ריאתי. תופעות אלה יכולות לקרות במיוחד במצבים של שכיבה ממושכת לאחר ניתוח, סיבוכים אלה נדירים. וניתן למנוע או להפחית.
סיכונים יותר ספציפיים לניתוחים להשמנת יתר כוללים סיכון של דימום בזמן הניתוח או אחריו ודלף מהקיבה לאחר הניתוח. סיכוי ממוצא של 2%-1 . כיב קיבה או התריסריון כתוצאה מהפרשת חומצה וגורם לדלקת באזור. חסימת מעיים של חלק מהמעי הדק כך שהמזון אינו יכול לעבור לאורכו ובכך נמנעת הפרשת צואתי.
פגיעה באיברים סמוכים או זיהום בחלל הבטן – אלה הם סיכונים נוספים אך נדירים מאוד.
אחת התופעות השכיחות יותר לאחר הניתוח היא "תסמונת הצפת הקיבה" (dumping syndrome), הנגרמת בשל מעבר מהיר של המזון למעי הדק המובילה לירידה ברמת הסוכר בדם ולמעבר נוזל מן הדם אל המעי. התופעה מופיעה במיוחד לאחר ארוחה עשירה בפחמימות, ומלווה בכאב, שלשול, חולשה וסחרחורות, בחילה והקאות, קוצר נשימה והזעה.
התקף עשוי להמשך בין חצי שעה לשעתיים. בעיה זו נפתרת לרוב ללא טיפול לאחר מספר חודשים מיום הניתוח, וניתן להקל עליה ע"י שינויים בדיאטה עליהם תוכל להמליץ דיאטנית.
כשבועיים לאחר הניתוח יוזמן המטופל לביקורת אצלי, חשוב לספר לנו על תחושותיו, על בעיות רפואיות חדשות אצלו ועל הרגשתו באופן כללי. אם חום גופו עולה על 38 מעלות או אם הוא סובל מסימפטומים מדאיגים ופתאומיים אחרים כגון: צמרמורת, הקאות, קושי בהטלת שתן, הפרשה, דימום או נפיחות מצלקות הניתוח, נפיחות בטן מוגברת, כאב שאינו ניתן להקלה בעזרת תרופות, בחילה או הכאות מתמשכות וחוסר יכולת לאכול או לשתות, יש לדווח על כך מייד וללא דיחוי לרופא המנתח.


מבוא

ניתוח להשמנת יתר בשיטה לפרוסקופית

ניתוח להשמנת יתר חולנית מיועד לבעלי עודף משקל משמעותי, שניסו וכשלו בשליטה על משקלם בעזרת דיאטהניתוח

מעקף קיבה לפרוסקופי

במהלך הניתוח החולה תחת הרדמה כללית (המנותח לא חש כמובן כל כאב או אי נוחות). הניתוח מבוצע בדר"כ בגישה לפרוסקופית , ז"א מבוצעים מספר חתכים קטנים לצורך גישה לחלל הבטן ללא צורך בפתיחה רחבה של דופן הבטן.ניתוח

שרוול קיבה לפרוסקופי

בניתוח שרוול קיבה יוצרים קיבה בצורת שרוול בנפח של כ 50 סמ"ק, כך מגבילים את כמות האוכל לעשירית מנפח ארוחה רגילה. ניתוח זה גם מפחית את רמת הורמון מעורב בוויסות  הרעב  שמקורו בקיבה.ניתוח

מיני מעקף לפרוסקופי

עקף קיבה בהשקה אחת, בו יוצרים מהקיבה כיס בצורת  שרוול  דק ומחברים אותו בצדו בהשקה אחת אל לולאת מעי בצורת אומגה באורך של כ-150 ס"מ.